Postup pro vytvoření řádného, opravného či dodatečného daňového přiznání k DPH, nahrání na EPO a jeho následné odeslání.
ŘÁDNÉ PŘIZNÁNÍ K DPH
1. Kontrola v modulu - Finanční účetnictví - nabídka - Účetní doklad - volba - Sledování:
2. V modulu - Finanční účetnictví - nabídka - DPH - Přehled daní s DIČ - za dané období zkontrolujeme hlavně případné vykřičníky (rozdíl mezi DUZP a daňovým obdobím) a hvězdičky (nesouhlasí výpočet daně) - označují možnou chybu! (v detailní verzi sestavy).
3. Pokud je vše v pořádku, pak sestavu Přehled daní s DIČ vytiskneme a pro archivaci data převedeme přes tlačítko do MS Excel nebo do formátu CSV a uložíme.
4. Tvorba výkazu
Vlastní výkaz - Daň z přidané hodnoty - sestavíme prostřednictvím funkce v modulu - Výkazy -, kterou najdeme v nabídce - Výkazy - Daň z přidané hodnoty.
5. Načtení dat
Po zvolení funkce se zobrazí tiskový volič, ve kterém vyplníme rok a období, za které chceme výkaz vytvořit.
6. Základní údaje - většina údajů se doplní z konfigurace systému, některé je nutné vyplnit, např.:
Pokud bude některý z povinných údajů chybět, systém na tuto skutečnost bude při exportu xml souboru upozorněn.
7. Porovnáme položky výkazu DPH s účetnictvím. Pokud vše souhlasí, můžeme Přiznání k DPH vyexportovat do xml souboru prostřednictvím ikony .
OPRAVNÉ PŘIZNÁNÍ K DPH
Opravné přiznání k dani z přidané hodnoty se podává v případě, že je potřeba opravit již podané daňové přiznání, a to ještě před uplynutím zákonné lhůty pro jeho podání (do 25. dne v měsíci). Pro vyměřovací řízení se pak bere v potaz podané opravné daňové přiznání a k předchozímu se již nepřihlíží.
1. Tvorba výkazu
Postup pro vytvoření opravného daňového přiznání je stejný jako u řádného přiznání (viz výše), jen s tím rozdílem, že je nutné jej označit jako Opravné.
DODATEČNÉ PŘIZNÁNÍ K DPH
Pokud je potřeba provést opravy zjištěné po uplynutí zákonné lhůty pro podání daňového přiznání, je nutné podat dodatečné daňové přiznání. To je nutno předložit do konce měsíce následujícího po zjištění této skutečnosti. Dodatečné přiznání je možné sestavit od verze 5.01 a to pouze k řádným daňovým přiznáním vyexportovaným po nasazení upgradu!!!
1. Tvorba výkazu
V dodatečném daňovém přiznání se uvádí pouze rozdíl oproti poslední známé dani, den jeho zjištění a důvody pro podání.
V momentě, kdy vybereme typ přiznání dodatečné, systém upozorní na skutečnost, že se jedná pouze o rozdíl mezi předchozím a aktuálním stavem.
2. Sestava / Podklad v účetnictví
Jako podklad pro Opravné či dodatečné DAP DPH slouží v modulu Finanční účetnictví sestava Přehled daní s DIČ - poklad pro výkaz DPH, která za zvolené období zobrazí všechna vyexportovaná daňová přiznání.
Zadáme rok, období a výkaz - ten vybereme z kukáčku.
NAHRÁNÍ DAŇOVÉHO PŘIZNÁNÍ NA EPO A JEHO NÁSLEDNÉ ODESLÁNÍ
1. V modulu Výkazy vyexportujeme výkaz do souboru xml - tlačítko
2. Následně se prostřednictvím ikony přesuneme na stránky Finanční správy a prostřednictvím tlačítka Vybrat soubor vložíme uložený xml soubor.
3. Pokud jsme vybrali soubor, zvolíme tlačítko Načíst v pravém horním rohu stránky.
4. Po načtení souboru se zobrazí informace o souboru s datovou zprávou nebo upozornění na kritické / fatální chyby v písemnosti.
5. V případě zjištěných chyb lze tlačítkem jednotlivé chyby v oddílech opravit.
6. U dodatečného DAP DPH je nutné vyplnit důvody pro jeho podání a datum zjištění těchto důvodů!
7. V oddílu Závěr zjistíme, zda je písemnost v pořádku a je možné ji podat na příslušný úřad. Pokud písemnost není v pořádku, zobrazíme Protokol chyb a chyby opravíme.
8. Po úpravách můžeme zvolit Úplný opis k tisku a následně odkaz jako možnost uložení daňového přiznání pro pozdější potřebu.
9. Zvolíme jeden ze způsobů odeslání daňového přiznání: